Kako zaobići prepreke na putu do cilja?

Čovjek kroz svoj životni vijek neprestano donosi odluke – počevši od onih najbanalinijih što će ujutro odijenuti ili ponijeti sa sobom, do onih koje određuju njegov životni stil, izbor poslodavca, izbor životnog partnera itd. U procesu donošenja odluka pojedincu su svojstveni različiti načini razmišljanja, a u dolasku do cilja naići će na mnoge prepreke.

Kako zaobići prepreke?

  • Eliminacijom vremenskih pritisaka u svim situacijama gdje je to moguće.
  • Prikupljanjem i filtriranjem svih relevantnih informacija vezanih uz područje poslovne odluke – u svakoj prilici kada je to moguće konzultirajte ljude koji su eksperti i imaju znanje i iskustva vezano uz razmatranu problematiku. Ohrabrite otvoreni feedback, motivirajte ih i nagradite za svaku manjkavost koju uoče u vašim pretpostavkama, zaključcima, konceptualnom modelu.
  • Eliminacijom subjektivnosti – jedan od najčešćih uzroka prisutnosti emocija i subjektivnosti prilikom donošenja poslovnih odluka je vlastiti interes odnosno evaluacija mogućih konzekvenci poslovne odluke na vlastitu poziciju i vlastiti napredak. Koliko god ova stvar može biti motivirajući faktor da pojedinac da najbolje od sebe, u nemalom broju slučajeva uslijed nemogućnosti izoliranja emocija i subjektivne sastavnice, poslovne odluke donošene utjecane ovom komponentom pokazale su se kao manjkave.
  • Racionalnim razmišljanjem, jasnom definicijom procesa donošenja poslovnih odluka i inzistiranjem na konzistentom izvršavanju pojedinih faza.

Proces donošenja poslovnih odluka baziran na racionalnom načinu razmišljanja, najbolje je rasčlaniti u zasebne etape, gdje definiciji i popunjavanju određenih inputa treba pridodati potrebnu predanost i pažnju.

Za ilustraciju čitateljima možda najbolju rasčlambu i opis procesa donošenja poslovnih odluka daje Max H. Bazerman ( profesor na Harvard Bussines School i autor mnogih djela koja pokrivaju ovu tematiku ) , koji kaže da se svaki ovakav proces generički može razložiti u 6 faza:

Generičkih 6 faza

  1. Definicija probema – učestala pogreška koja vodi u krivom smjeru čitav slijed daljnih etapa je činjenica da se u ovoj fazi često mješaju simptomi problema sa stvarnom definicijom problema
  2. Definicija relevantnih kriterija po kojima će se evaluirati alternative
  3. Pridodavanje različitih težina (težinskih faktora) pojedinim kriterijima – nisu svi kriteriji jednako vrijedni i treba im pridodati različite težine
  4. Izbor alternativa/rješenja za definirani problem
  5. Ocjenjivanje svake alternative po svim relevantnim kriterijima uzimajući u obzir težinske faktore
  6. Izračun/ izbor optimalne odluke/rješenja s obzriom na maximalnu vrijednost ponderiranog zbroja vrijednosti evaluacijskih faktora/kriterija

eBizMags.com