Objavljeno 18/02/2010 | by ePortal | Vrijeme čitanja: 2 minutes
Drugačiji od drugih: Jeste li svjesni svoje konkurencije?
Svaka kompanija i svaka tvrtka ima konkurenciju, direktnu ili indirektnu. Činjenica je da ona uvijek u nekoj mjeri postoji i rijetko kada spava. Tako se npr. Internet portali takmiče s profesionalnim blogovima, fast food restorani konkuriraju domaćoj kuhinji, dizajnerske tvrtke bore se s uradi-sam „majstorima“. Onog trenutka kad se jedni opuste vjerujući da nemaju konkurenciju, postaju drugima otvorene mete.
Prednosti i osnove konkurencije
Jednom kad uvidite da imate konkurente na tržištu, prikupite podatke o njima, tko su i čime se točno bave. To je početak stvaranja konkurentske prednosti. Prednost se stječe kroz različitost, a različitost se postiže preko vlastitih originalnih brandova i kreativnosti.
Kada vas potrošači počnu razlikovati poimence između drugih sličnih proizvoda, postigli ste cilj – izdigli ste svoje ime među takmacima. Koliko god teoretski to zvuči jednostavno, vjerujte, u praksi je drugačije.
To je proces spoznavanja vlastite snage, slabosti, ograničenja, prepreka, i neispravnih pretpostavki, nakon čega slijedi stvaranje branda koji se identificira uz pomoć loga, naziva, sheme boja i svih onih dodatnih elemenata koji stvaraju vizualno prepoznatljivo ime tvrtke.
Konkurentnost proizvoda ili usluge također ovisi o varijablama kao što su razina sofisticiranosti proizvoda, prethodno iskustvo tim proizvodom ili uslugom u određenoj zemlji ili dijelu zemlje.
Troškovi i rizici
Želite li potući konkurenciju, budite svjesni da se možete skupo provesti i izložiti tvrtku dodatnom riziku. Često se događa da pri osmišljavanju strategije za formiranje branda, tvrtke pomiču granice i povećavaju rizik ulaganja. Međutim, ukoliko uspijete u svom naumu i stvorite prepoznatljiv proizvod, imat ćete jako brzo pozitivne povratne rezultate.
Percipirana vrijednost – primjer
Postoje dva pakiranja praznih DVD medija. Oba su proizvedena u istoj tvornici. Jedan je brandiranog imena, prodaje se po cijeni od 35 kn. A drugi, koji nema zvučan naziv, već je prepakiran u tzv. store brand omot, prodaje se po cijeni od 25 kn. U čemu je razlika među njima? Ni u čemu. Radi se o jednakoj vrsti DVD-a s različitim naljepnicama na pakiranju. I unatoč tome, većina ljudi odlučuje se za poznati, brandirani DVD medij jer se radi o proizvodu kojem vjeruju. Otuda izraz percipirana vrijednost.
Kupac uopće nije svjestan da se radi o identičnim medijima, da su vjerojatno pakirani na istoj lokaciji, možda čak i dostavljeni istim kamionom. Pravu vrijednost toliko ne predstavlja DVD medij kao takav koliko povjerenje koje potrošači imaju u brand tj. u kompaniju uz koju je proizvod vezan.
SWOT analiza
Često se nakon procjene konkurencije tvrtke odlučuju za SWOT analizu. SWOT označava Strenght –snagu, Weaknesses-slabosti, Opportunities-prilike, Threats-prijetnje. Snaga i slabosti su unutarnji faktori, dok su prilike i prijetnje vanjski faktori. SWOT analiza pomaže u kreiranju strateške inicijative.
Kako biste došli do što jasnije slike o svojoj konkurenciji, svakako morate usporediti svoj SWOT sa suparničkim SWOT-om, a pri tome vam dodatno može pomoći i TOWS analiza. Analize trebate raditi u redovnim vremenskim razmacima i u njih uključiti što već broj područja, pa čak i stajališta klijenata. No, o ovome ćemo detaljnije u nekom drugom tekstu.
eBizMags.com